A magyar állami MVM az idei negyedik negyedévben még több orosz gázt vesz kedvezményes áron a hosszú távú szerződésben rögzített mennyiségen felül, és tárgyalások zajlanak arról, hogy a szerződésen felüli vásárlás 2025-ben is folytatódjon – jelentette be az orosz állami RIA Novosztyi hírügynökség kedden nyilvánosságra hozott interjújában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A Portfolio információi szerint napi 11 millió köbméter körüli többlet orosz gáz vásárlásának lehetőségéről van szó, amely a hosszú távú szerződésen felül megérkezhet az idei negyedik negyedévben Magyarországra a Török Áramlaton át, és ez a tervek szerint a jövő évben is így lenne.
A magyar állam feladatának és kötelességének tekintjük, hogy az ország energiaellátása hosszú távon biztosított, az ára pedig versenyképes legyen - jelentette ki a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórum 2024 keretében Szijjártó Péter.
A Portfolio megbízható információi szerint Magyarország továbbra is az ukrajnai tranziton keresztül vesz évi 1 milliárd köbméter orosz gázt, így egy friss kormányzati jelzéssel ellentétben igenis érintene minket, igaz áttételesen, ha év végével leállna az ukrajnai szállítás. Az áttételességet úgy kell érteni, hogy ezt a gázt már jó ideje például Szlovákiában, Ausztriában, Csehországban adja el az állami MVM, így ez nem érkezik be hazánkba; és részben éppen ezért sodorná bajba északi és nyugati szomszédainkat az, ha az ukrán gáztranzit leállna az újév kezdetétől. A régió gázellátási kilátásairól és a gázárakról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Magyarország energiabiztonságáról is egyeztetni fog katari és török kollégájával Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban az ENSZ Közgyűlésén. A miniszter emlékeztetett, hogy Katarral már megindultak az egyeztetések arról, hogy miként lehet majd 2027-ből bevonni a közel-keleti országból származó cseppfolyósított földgázt a magyar energiamixbe, jelenleg már a technikai részletek előkészítése zajlik.
Idén már 5,2 milliárd köbméter gáz áramlott Magyarországra Szerbia felől, csaknem annyi, mint tavaly egész évben, és "Magyarország az elkövetkező időszakban a jelenleginél is nagyobb szerepet szán a Török Áramlat vezetéknek a földgázellátása tekintetében" – jelezte egy szerdai budapesti sajtótájékoztatón Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A magyar ellátásbiztonságról, régiós kilátásokról részletesen beszél a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján Marosvári Csaba, a tárca energiaellátás biztonságáért felelős helyettes államtitkára. Részletek és regisztráció itt.
Az orosz gáz mennyisége jelentősen csökkent Európában, ami új kihívások elé állítja az energiaellátást. A magyar gázfogyasztás is lecsökkent 10 milliárd köbméterről mintegy 8 milliárdra, amely részben pozitív hír, de komoly áldozatokkal is járt. Többek között erről beszélt Borsányi Zsolt, az Audax energiabeszerzési igazgatója a Portfolio Checklist szerdai adásában, de szó volt földgázár képzésének bonyolult mechaizmusáról is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a kínai és az európai kereskedelmi kapcsolatokról volt szó annak tükrében, hogy egy új rendelet a magyarországi terveknek is keresztbe tehet. Vendégünk Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője volt. A második részben az európai és azon belül a magyar gázellátás kihívásairól kérdeztük Borsányi Zsoltot, az Audax energiakereskedő cég energiabeszerzési igazgatóját, és szó volt a földgáz árazásáról is.
Varga Mihály egyetértési megállapodást írt alá Mehmet Şimşek török pénzügyminiszterrel a két ország pénzügyi kapcsolatainak erősítéséről Budapesten - közölte a PM pénteken.
Jelentős az esélye annak, hogy a jelenlegi magyar-orosz gázszállítási struktúra szétesik a következő hónapokban a Gazprom elleni választottbírósági ügyhalmaz következményeként – mondta el a Portfolio-nak két megbízható, a témára rálátó szakmai forrás. Egy harmadik szakértő pedig azt jelezte, hogy már el is indult a háttérben a mozgolódás - például Törökországban - arra, hogy ezt a nagy változást kezelni lehessen. Egy negyedik forrásunk az orosz-ukrán trazit jövőre tovább élésének egyik fontos jeléről adott információt. Fontos, hogy még ha tényleg szét is esik a magyar-orosz gázszállítási keret jelenleg ismert formája, akkor is eljutna hozzánk az orosz gázmolekula, csak más együttműködések, és esetleg más útvonalak segítségével. Éppen ezért a fenti forgatókönyv egyelőre nem jelentene érdemi kockázatot a magyar ellátásbiztonságra, és egyébként is az elmúlt évtized legmagasabb szintjén áll a magyar gáztárolók töltöttsége. Emellett az oroszon kívüli gázellátási együttműködéseink, illetve az eddig megtett óvatos diverzifikációs lépéseink is segíthetnek átnavigálni egy turbulensebb gázpiaci környezetet. A gázpiaci kilátásokról, diverzifikációról, ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, részletek és jelentkezés itt.
A legfrissebb adatok arra utalnak, hogy gond nélkül újraindul az egyhetes éves karbantartás után a Török Áramlat gázvezetéken a gázszállítás, amely útvonalat korábban a magyar kormányfő a magyar gazdaság ütőerének hívott.
Mielőtt ma leállt a magyar gazdaság ütőerőnek nevezett Török Áramlaton a gázszállítás Magyarország felé az éves karbantartás miatt, csúcsra járt a Szerbia felőli gázimportunk – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az oroszok Ukrajna felé régóta azonos napi gázmennyiséget küldenek, így a két megmaradt nagy vezetéken együttesen napi 90 millió köbméter körüli orosz gáz érkezett mostanában az Európai Unió határaira. Ez éves szinten mintegy 50%-os emelkedést jelent, de a háború kitörése előtti időkhöz képest továbbra is drasztikus, 70% feletti zuhanásról beszélhetünk.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arra kerestük a válaszokat, hogy egy választottbíróság az orosz Gazprom ellenében hozott döntését követően további drámai változások várhatók-e az európai orosz gázszállításokban, és ez hatással lehet-e a Török Áramlat működésére. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében pedig az otthonfejlesztési program jövőheti el nem indulásának okairól kérdeztük Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét.
Sorra hoznak ítéleteket a Gazprom ellen indított jogi eljárásokban, ami komoly hatással lehet a régiós gázpiacra. Az első precedensértékű döntés abba az irányba mutat, hogy bírósági végrehajtásokkal vághatják el az orosz gázcéget az európai bevételeitől, zárolva a megmaradt ügyfelek utalásait. Az OMV már figyelmeztette részvényeseit, hogy a Gazprom leállíthatja a szerződött gáztételek leszállításait, ami intő jel lehet akár Magyarországnak is.
Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Karmelita kolostorban fogadta Rumen Radev bolgár köztársasági elnököt - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kifejtette, hogy Magyarország és Bulgária között szoros szövetség van a földgázszállítás biztonsága és az atomenergia használata terén is.
A zürichi választottbíróság ítéletében kötelezte a boszniai Föderáció gázszállítóit, az Energoinvestet és a BH-Gast, hogy 11,16 millió dollár kártérítést fizessenek a magyar gázhálózat rendszerüzemeltetőjének, az FGSZ Zrt.-nek az orosz gázszállítás útvonalának megváltoztatása miatt - írja az SEE.
Az RBC európai szállítási adatokra hivatkozó jelentése szerint a Török Áramlat gázvezeték áprilisban rekordmennyiségű földgázt szállított Oroszországból Európába. Április elejétől 16-ig a Gazprom 543,3 millió köbméter gázt küldött az EU-ba a török útvonalon keresztül, ami 3,4 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, és az elmúlt négy év maximális értéke ebben az időszakban. A legfontosabb vevő Magyarország volt.
Mintha egy akciófilm forgatókönyvét olvasnánk.
Az új euró bevezetése egyelőre még sok szemponttól függ.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Felszálltak az F-16-osok.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?